-
Кошницата ви е празна!
Роден в София през 1886 г. в семейство на свещеник и народна лечителка, П. Димков от ранна детска възраст е увлечен от от красотата на народната медицина и систематично записва рецепти за билколечение, в които майка му го посвещава. Още тогава осъзнава колко необятна е мъдростта на народното познание, което предвещава и целия му житейски път.
По-късно, като юноша заминава за Санкт Петербург - Русия, където завършва Военна академия и успоредно посещава лекции по медицина в Медицинския университет. Интересува се от хомеопатия, посещава лекции, беседи по Тибетска медицина. Там намира и първите книги за ирисова диагностика на доктор Пекчели и успешно използва метода за диагностициране.
Изучил Корана, учението на Хермес в Египет, на Тот, Заратустра, Буда, Християнството, Петър Димков смята, че истината е една за всички.
Офицер, патриот и общественик
През 1909 г. се завръща в България, когато събитията в политическия живот назряват. В последвалите 3 войни – Първата световна, Балканската и Междусъюзническата – Петър Диков е раняван осем пъти и е награден с множество ордени. Още тогава започва да прилага знанията и уменията си да лекува - Димков е единственият офицер, чиято рота остава незасегната от върлуващата на фронта холера.
Заслугите му обаче не се изчерпват само с фронта. Емблематични места за Варна като Арката на „8-ми приморски полк”, Аспаруховият вал, паркът-мавзолей „Владислав Варненчик” са построени с активното участие на военни части под ръководството на Димков. Благодарение на него е запазена и родната къща на Васил Левски от разрушение, като работи усилено до пълното й възстановяване. В знак на признателност към Димков е издигнат негов паметник във Варна - точно срещу „Арката”.
След войните се установява като военнослужещ в София и започва дейността си на народен лечител.
През 1936 г. е приведен в запаса и се отдава най-значимото обществено дело – билколечението и народната медицина, като лекува всичките си пациенти безплатно.
ПЕТЪР ДИМКОВ посвещава по-голямата част от живота си на изучаване на билките, събиране на рецепти, тяхното осмисляне и доразвиване*.
„За всяка болка има билка“ - казва Петър Димков.
Преданията отреждат за родоначалници на народната ни медицина Боян Мага, син на цар Симеон, и неговия последовател Василий Врач. Боян Мага е обучавал най-близките си съратници от богомилите, а те лекували и учили народа на лечебно изкуство.
В тритомника „Българска Народна Медицина“ П. Димков е събрал хилядолетното познание за природолечението по нашите земи: „През 1900 г., когато бях на четиринадесетгодишна възраст,майка ми ми предаде своите тетрадки със съвет да продължа издирването и записването на методите и средствата, с които се е лекувал нашият народ през вековете. Това аз правя вече 75 години.
"Книгата ми е плод на упорита и безкористна дългогодишна дейност в областта на българската народна медицина.“, пише Петър Димков - Лечителят. През целия си живот с успех и безвъзмездно Димков лекува хората и не случайно е наречен ПЕТЪР ДИМКОВ-ЛЕЧИТЕЛЯТ. През целия си живот записва над 10 000 рецепти с над 300 билки.
ИЗДАДЕНИ КНИГИ:
„Срещи с Петър Димков“, реж. Михаил Венков, 1981 г., БНТ, 53 мин.
„„Петър Димков – с обич и уважение“, реж. Людмила Шишкова, БТ 2, 27.04.1986 г., 57 мин.
„„Лечителят“, реж. Стилиян Иванов, 2007 г., 58 мин.
Съотношението на билките в SYNERGY чайовете е стриктно контролирано, така че синергичното действие на съставките да се разгърне в пълна сила и да позволи на тялото да достигне своята върхова форма и здравословен баланс.